HOPEWELL: Barracudas win two golds, seven medals in PASDA championships

The Hopewell Valley Tennis and Swim Center (HVTSC) Barracudas captured medals in several events in Division 2 at the 2015 Jeffrey S. Mace Memorial Princeton Area Swimming and Diving Association (PASDA) Swimming Championships in late July at West Windsor Waterworks.
Winning gold with a time of 1:49.74, the girls 8-and-under 100 SC Meter Medley relay team included Caitlin Lynch, 8, Amelie Bass, 8, Riley Kerr, 8, and Kayla Warren, 8.
The 14-and-under SC 100 Freestyle Relay team won gold in 2:19.45 behind Eva Ondreyka, 13, Cerise Stanley, 13, Grace Hayden, 14 and Kate DeHaven, 13.
Taking third in the Girls 18-and-under 200 Freestyle Relay:with a time of 2.18.20 were Grace Sawicki, Kate Genovesi, Annalyse Newton and Alexandra Raskin. Grace, Kate, Alex and Kate DeHaven took third in the Girls 18-and-under 200 Medley Relay with a time of 2:38.97.
The Girls 12-and-under 200 Medley Relay team of Izzy Cortina, Priscilla Lehman-Borer, Emilie Sawicki and Daphine Newton took third place with a time of 3:15.27.
Winning silver with a time of 1:51.85 in the Boys 12-and-under 200 Freestyle Relay: were Christopher Sawicki, Joseph Genovese, Mark Sarachman and Andrew Kite. The boys also won silver in the 12-and-under 200 Medley Relay with a time of 2:54.60.
Other Barracuda results included:
Boys 6-and-under
25 Freestyle: 3rd, Nikita Ghandour, 37.28; 9th, Justin Zamierowski, 42.70; 13th, Jack Kerr, 59.74; 15th, Connor McCullough, 2:40.27
25 Backstroke: 3rd, Nikita Ghandour, 41.75; 7th, Justin Zamierowski, 53.60
Girls 8-and-under
100 IM: 1st, Kayla Warren, 2:07.55
25 Freestyle: 4th, Amelie Bass, 22.78; 5th, Riley Kerr, 23.17; 5th, Caitlin Lynch, 23.17; 15th, Matilda Hearle, 30.31
25 Backstroke: 3rd, Caitlin Lynch, 30.62; 4th, Riley Kerr, 31.83; 8th, Matilda Hearle, 37.60
25 Breaststroke: 1st, Amelie Bass, 26.64; 2nd, Kayla Warren, 27.06; 6th, Riley Kerr, 32.12; 8th, Matilda Hearle, 33.66
25 Butterfly: 2nd, Kayla Warren, 29.55; 3rd, Amelie Bass, 29.97; Caitlin Lynch, 31.36
100 Medley Relay: 1st, Caitlin Lynch, Amelie Bass, Riley Kerr, Kayla Warren, 1:49.74
Boys 8-and-under
25 Freestyle: 12th, David Coales, 28.10
25 Backstroke: 8th, David Coales, 35.10
25 Breaststroke: David Coales, 35.02
Girls 10-and-under100 IM: 5th, Regan Sherman, 1:42.67; 9th, Olivia Lundquist, 1:52.79; 14th, Morgan McCullough, 2:27.60
25 Freestyle: 1st, Regan Sherman, 17.15; 5th, Olivia Lundquist, 19.07; 12th, Morgan McCullough, 22.66; 14th, Maddie Sarachman, 24.76; 19th, Natalie Zamirowski, 27.93; 20th, Evie Kornbluh, 31.24
25 Backstroke: 2nd, Regan Sherman, 21.22; 9th, Maddie Sarachman, 27.03; 13th, Morgan McCullough, 32.76; Evie Kornbluh, 34.76
25 Breaststroke: Natalie Zamirowski, 39.39; Evie Kornbluh, 40.02
25 Butterfly: 5th, Olivia Lundquist, 21.28; 10th, Natalie Zamirowski, 35.37
100 Freestyle Relay: 6th, Morgan McCullough, Natalie Zamirowski, Matilda Hearle, Maddie Sarachman, 1:51.85
100 Medley Relay: 6th, Maddie Sarachman, Olivia Lundquist, Regan Sherman, Evie Kornbluh, 1:52.51
Boys 10-and-under
100 IM: 2nd, Owen Seibold, 1:38.13; 4th, Tobias Stanley, 1:54.54
25 Freestyle: 1st, Owen Seibold, 16.91; 3rd, Tobias Stanley, 19.29
25 Breaststroke: 2nd, Owen Seibold, 22.64; 5th, Tobias Stanley, 24.42
Girls 12-and-under
100 IM: 4th, Emilie Sawicki, 1:42.05
50 Freestyle: 6th, Izzy Cortina, 37.97; 16th, Daphine Newton, 48.51; 17th, Priscilla Lehman-Borer, 48.58
50 Backstroke: 5th, Izzy Cortina, 51.28; 6th, Daphine Newton, 56.29
50 Breaststroke: 7th, Emilie Sawicki, 50.74;10th, Daphine Newton, 54.45; 11th, Priscilla Lehman-Borer, 1:00.08
50 Butterfly: 4th, Emilie Sawicki, 48.06; 5th, Izzy Cortina, 49.64; 13th, Priscilla Lehman-Borer, 1:04.66
200 Medley Relay: 3rd, Priscilla Lehman-Borer, Daphine Newton, Emilie Sawicki, Izzy Cortina, 3:15.27
Boys 12-and-under
100 IM: 6th, Michael Genovesi, 1:58.10
50 Freestyle: 1st, Mark Sarachman, 33.43; 6th, Christopher Sawicki, 39.18
50 Backstroke: 3rd, Mark Sarachman, 43.90; 4th, Andrew Kite, 45.27
50 Breaststroke: 9th, Michael Genovesi, 56.75
50 Butterfly: 1st, Andrew Kite, 40.06; 6th, Christopher Sawicki, 51.38
200 Freestyle Relay: 2nd, Andrew Kite, Michael Genovesi, Christopher Sawicki, Mark Sarachman, 1:51.85
200 Medley Relay: 2nd, Mark Sarachman, Michael Genovesi, Andrew Kite, Christopher Sawicki, 2:54.60
Girls 14-and-under
50 Freestyle: 1st, Cerise Stanley, 32.27; 3rd, Eva Ondreyka, 34.54; 6th, Kate DeHaven, 36.17; 9th, Annalyse Newton, 39.13
50 Backstroke: 2nd, Eva Ondreyka, 41.37; 3rd, Grace Hayden, 43.86, Kate DeHaven, 53.46
50 Breaststroke: 2nd, Annalyse Newton, 48.72
50 Butterfly: 3rd, Cerise Stanley, 37.66; 4th, Grace Hayden, 41.32
200 Freestyle Relay: 1st, Eva Ondreyka, Cerise Stanley, Grace Hayden, Kate DeHaven, 2:19.45
200 Medley Relay: Grace Hayden, Annalyse Newton, Eva Ondreyka, Cerise Stanley, 2:42.81
Boys 14-and-under
100 IM: 2nd, Erik Sawicki, 1:21.21
50 Freestyle: 2nd, Owen Harrison, 31.55
50 Backstroke: 4th, Erik Sawicki, 37.90; 5th, Owen Harrison, 38.34
50 Breaststroke: 4th, Owen Harrison, 42.88
50 Butterfly: 4th, Erik Sawicki, 37.43
Girls 18-and-under
100 IM: 2nd, Kate Genovesi, 1:22.87
50 Backstroke: 3rd, Grace Sawicki, 39.01
50 Breaststroke: 2nd, Kate Genovesi, 40.43
50 Butterfly: 5th, Grace Sawicki, 35.33
200 Freestyle Relay: 3rd, Kate Genovesi, Alexandra Raskin, Grace Sawicki, Annalyse Newton, 2:18.20
200 Medley Relay: 3rd, Kate DeHaven, Kate Genovesi, Grace Sawicki, Alexandra Raskin, 2:38.97
Boys 18-and-under50 Freestyle: 5th, Cameron Conant, 28.8550 Butterfly: 4th, Cameron Conant, 31.28